Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Diz ekleminde yer alan tibia ve femur kemiklerini birbirine bağlayan yapılardan biridir. Bu bağ dizin işlevini görebilmesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca tibia kemiğinin öne doğru yer değiştirmesini de engelleyen önemli bir yapıdır.

Ön çapraz bağ yaralanması ve tedavi seçenekleri nelerdir.

Ön çapraz bağ yaralanmaları, spor sırasında meydana gelir. Bu durum sporcuların yaklaşık olarak 4 hafta boyunca spordan uzak kalmasına neden olur. Bu yaralanmaları, iç yan bağ ve menisküs yaralanmaları takip eder.

Ön çapraz bağ yaralanmaları, özellikle sabit ayak üzerinde aniden yapılan dönme hareketi sonucunda oluşur. Genelde sporcunun kendisinin yaptığı bir hareketten kaynaklanır. Ancak nadir olarak dize alınan doğrudan darbeler, yüksekten düşme ve trafik kazaları gibi travmatik durumlar da bu yaralanmalara sebep olabilir.

Bayan sporcularda ön çapraz bağ yaralanmaları çok daha sık görülür. Bunun sebebi ise bayanların yapısal özellikleridir.  Yetişkinlerde oluşan yaralanmalarda bağ gövdeden koparken, çocuklarda bağın kemiğe yapışan yerden bir parça kopması şeklinde görülebilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarının Belirtileri

Ön çapraz bağ yırtığı yaşandığı sırada, dizde ani bir kopma hissi ve şiddetli bir ağrı ortaya çıkar. Hatta bazı sporcular, bağın kopma sesini dahi duyabilirler ve ardından yere düşerler. Diz ekleminin içinde kanama ve şişlik oluşur. Dizde hareket kısıtlanır, bazı sporcular dizin yerinden çıkıp girdiğini dahi hissedebilirler.

Çapraz Bağ Yaralanmalarında Tedavi

Spor yapan ve aktif bir yaşam stiline sahip genç bireylerde, ön çapraz bağ yaralanmalarının tedavisi cerrahi müdahaledir. İleri yaş grubunda olan, yüksek aktivite seviyesinde olmayan, dizinde boşluk hissetmeyen bireylerde cerrahi müdahaleye gerek duyulmayabilir.

Büyümesini tamamlamış olan çocuklarda çapraz bağ yaralanması tedavisi için büyülemeleri beklenebilir. Fakat günümüzde cerrahi müdahale yapılmadığı için bazı çocuklarda geri dönülmez kıkırdak yaralanmalarının oluştuğu da görülmüştür. Bu sebeple genel görüş, ameliyatın erken yaşlarda yapılması doğrultusundadır.

Çapraz bağ yırtığı tedavisinde cerrahi müdahale tercih edildiyse, beraberinde dizde oluşabilecek boşluk hissini önlemek için kas güçlendirme programları önerilebilir. Bunun yanında dizin zorlanmasını önlemek için koruyucu dizlikler kullanılabilir. Ancak hastalar yine de dizlerini zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır.

Avrasya Ortopedi Merkezi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir